niedziela, 10 lutego 2013

Antyfonarz opata MścisławaManuskrypt sporządzony przed 1409 r. Pergamin, papier, 54 x 38 cm, k. 354 + 7. Pismo: tekstura gotycka w jednej kolumnie, liniatura przeważnie czerwona, nuty czarne. Oprawa z w. XVI; deski powleczone jasną skórą, ślady okuć narożnikowych. Rękopis nieskatalogowany. 

Warszawa, Biblioteka Narodowa, sygn. akc. 10808.

Treść i dekoracja

Rękopis zawiera śpiewy de tempore od Adwentu do dwudziestej czwartej niedzieli po Zesłaniu Ducha Świętego. W tekście 10 iluminowanych inicjałów, w tym 6 figuralnych; na marginesach asymetryczne przedłużenia z wici roślinnych. Kolorystyka skomponowana z błękitu, różu, zieleni i złota.

Historia

Kodeks wykonany za rządów opata Mścisława przez katedralisa Przybysława przed 1409 (kolofon). Drugi tom tego antyfonarza, zawierający śpiewy na drugą połowę roku liturgicznego, zaginął lub został zniszczony. W XVI w. został na nowo oprawiony, wówczas też prawdopodobnie dodano karty papierowe. W 1632 sporządzono indeks śpiewów umieszczony na kartach dodanych na końcu. W Tyńcu prawdopodobnie oznaczony sygnaturą 2 A1, zanotowaną na przedniej wyklejce. Po kasacie Opactwa  z częścią księgozbioru tynieckiego został przekazany w 1818 Uniwersytetowi Lwowskiemu (sygn. BUL Nr 413). Po drugiej wojnie światowej przejęty przez Bibliotekę Narodową.  

Informacje pochodzą z: Tyniec. Sztuka i kultura benedyktynów od wieku XI do XVIII. Katalog wystawy w Zamku Królewskim na Wawelu, październik - grudzień 1994. Kraków 1994.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz