Pisząc o średniowiecznych
manuskryptach wiele miejsca poświęca się na opis gęsich piór, atramentu,
pergaminu, czy pracy skryby oraz powstawania samych kodeksów. Warto jednak
poświęcić chociażby krótką wzmiankę o pomijanym zwykle, a jednak istotnym meblu bez którego trudno byłoby
obejść się kopiście podczas pracy – pulpicie.
Liczne zachowane figurki
skrybów egipskich pokazują nam pisarzy siedzących bezpośrednio na ziemi i
trzymających zwój papirusu rozwinięty na skrzyżowanych nogach.
Egipski skryba. |
Od XV wieku zaczęło upowszechniać się pisanie na płaskim blacie stołu. Wcześniej używano powierzchni ułożonych pod kątem mniej więcej 45 stopni.
Często blat pulpitu nakrywano suknem, aby nie poniszczyć kart pergaminu (pamiętajmy, że skryba nie dostawał pustej księgi do której przenosił treść z książki kopiowanej ale osobne arkusze). Poza bezpośrednim miejscem pracy kopista potrzebował miejsca gdzie mógłby umieścić oryginalny tekst, najlepiej w bezpośrednim sąsiedztwie.
Na dwóch poniższych ilustracjach widzimy postać Jean’a Miélot’a, XV-wiecznego już autora, kopisty i iluminatora zarazem. Siedzi przy dużym pulpicie, nad którym znajduje się mniejszy, z leżącym na nim otwartym tekstem. Jeden ruch głową wystarczył mu, aby zerknąć na kolejna linijkę tekstu, którą mógł przepisać.
Istniały również pulpity przenośne, które służyły do pisania oraz jako poręczne skrzyneczki do przechowywania narzędzi pisarskich. Były one zwykle niewielkie i pochyłe nieznacznie w porównaniu z pulpitami stojącymi w skryptoriach.
Skryba z przenośnym pulpitem. Detal architektoniczny z katedry Chartres, Francja. |